“Anne evlenirse velayet babaya verilir mi?” veya “Velayet ne gibi durumlarda anneye veya babaya verilir?” gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına Vural & Altun hukuk bürosunun oluşturmuş olduğu içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Velayet Nedir?

Velayetin çok temel bir standardı vardır.Bu standart çocuğun yüksek yararıdır. Velayeti genel olarak çocuklarıyla daha iyi koşullarda yaşayan ebeveynler velayet hakkını almaktadır. Genel olarak, ebeveynlerin sosyoekonomik durumu küçük ve bakmakta olan çocuk için aşağı yukarı aynıysa velayet anneye aittir. Ama elbette bu bir kural değildir.

Örnek olarak, boşanmak isteyen, velayet konusunda anlaşamayan ve çocukları küçük bir çift düşünün. Anne hasta ve çocuğa tam olarak bakamıyor. Babanın durumu daha iyi, çocuğun ayrı odası var ve babaanne çalışırken babasına bakabiliyor. O zaman velayetin babaya devredilmesi ihtimali ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak; çocuğa maddi ve manevi olarak kim daha iyi bakabilir, koşulları karşılaştırır ve velayetini buna göre belirler. İlgili mahkeme gerek gördüğü durumlarda ilgili kurumlarla iletişime geçerek velayet hakkı için özel araştırmalar talep edebilmektedir. Tüm bu işlemlerden haberdar olmak için alanında uzman İzmir Boşanma Avukatı ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

 

Velayet Davası Nedir?

Boşanma davalarında mahkeme çocuğun menfaatini gözeterek boşanmalarda velayet anneye veya babaya verir. Bunun nedeni, eşler ayrıldığında ortak velayet durumunda çocuklar için yapılabilecek işlemlerin daha zor hale gelmesidir. Bundan yola çıkarak hukuk sistemimiz böyle bir düzenleme oluşturma yoluna girmiştir. Ebeveynlerden birinin velayeti varsa, diğer ebeveynin de belirli hak ve yükümlülükleri vardır. Örneğin, bunlar çocukla kişisel ilişki kurma hakkı veya nafaka ödeme yükümlülüğüdür. Ayrıca çocuğun velayeti üzerinde olmayan taraf, diğer tarafa karşı velayet davası açma hakkına sahiptir. Dava, velayet değişikliği ile ilgili olarak Aile Mahkemesi’ne taşındı.

 

Velayet Davası Ne Kadar Sürer?

Velayet davaları süresi davanın görüleceği makamın yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. İlgili davalarda özel bir durum gelişmediği süre boyunca ortalama bir dava 4 ay ile 5 ay arasında değişiklik göstermektedir.  Boşanma avukatı İzmir büroları sayesinde tüm bu davaların takibatını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Velayet Kime Verilir?

Velayet davalarında hakimler, velayete karar verirken reşit olmayan çocukların sağlıklı ve sevgi dolu bir ortamda gelişimini göz önünde bulundurur. Vesayet kararı vermeden önce hâkim, küçüğün ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendirecek ve ona göre karar verecektir. Çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçları, alacaklının yaşı, beden ve ruh sağlığı, alacaklının yaşadığı ortam ve koşullar, çocuğun velayetini etkileyen önemli faktörlerdir.

Velayet davalarında çocuk 8 yaşından büyükse hâkim çocuğu mahkemede dinlemek ister. Reşit olmayanların görüşleri, çıkarlarıyla çelişmediği sürece ciddiye alınacaktır. Çocuğa kiminle ve neden yaşamak istediği sorulmaktadır. Çocuğun vereceği cevap sonucunda kararlar verilmektedir.

Boşanma Davalarında Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma davalarında velayet kararları hâkim tarafından verilir. Çocuğu anneye mi babaya mı verme kararı, hangisinin çocuğa daha iyi bir yaşam sağlayacağı düşünülerek verilir. Aile bireyi ile yaşam çocuk için uygunsa, çocuğa yeterince kaliteli zaman ayrılabilir, eğitim yaşamına değer verilir, beden ve ruh sağlığı çocuğun yetiştirilmesine uygunsa, bazı durumlarda hâkim ortak velayet kararı verebilir.

Boşanma davalarında çocukların yaşı önemli bir faktördür. Annenin bakımına muhtaç bir çocuğun velayeti özel bir durum olmadıkça babaya değil anneye aittir.

Yeni doğan bebekler özellikle emzirme dönemlerinde annelerine olan bağlılığı göz önünde alındığında çocuklar genel olarak 7 yaşına kadar annesine bağlı olarak yaşamaktadır. 8 yaşından büyük çocukların fikirleri pedagoglar eşliğinde alınarak verilen bu görüş kapsamında velayet verilmektedir.

İzmir boşanma avukatı büromuza başvurarak çocuğunuzun velayeti ile alakalı tüm soruları doğrudan bizlere iletebilirsiniz.

 

Boşanmada Velayet Hangi Durumlarda Anneye Verilmez

Boşanmada velayet hangi durumlarda anneye verilmez sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bir üst paragrafta açıkladığımız gibi boşanma davaları içerisinde 8 yaşından küçük çocukların velayetleri annelerine verilmektedir.

Bazı durumlarda hâkim çocuğu babaya teslim etmeye karar verir. Çocuğu babaya teslim etme şartları şunlardır:

  • Anne çocuğu istemezse çocuğun velayeti anneye değil babaya verilir.
  • Anne çocuğa şiddet uyguluyorsa, kötü huyları varsa, iş göremez durumdaysa ve anne akıl hastasıysa hâkim velayeti anneye devretmez.
  • Anne çocuğa psikolojik veya fiziksel şiddet uygularsa velayet babaya verilir.
  • Çocuklara bakma ve gözetme görevinin ihlali söz konusuysa velayet babaya verilir.
  • Anne, çocuğa bakmak için gerekli koşulları sağlayamıyorsa velayet babaya verilmektedir.
  • Velayet, ebeveynlerin ekonomik, sosyal ve psikolojik durumuna göre babaya da devredilebilir.
  • Annenin hayatındaki herhangi bir unsur bebeğin hayatını olumsuz etkiliyorsa, çocuğun velayeti anneden alınıp babaya verilebilir.
  • Velayet durumunda, çocuk 6 yaşından büyükse, anne ve babadan hangisi daha iyi yaşam koşullarına sahipse ve daha iyi bir şans sunuyorsa, çocuğun velayeti kendisine verilir. Bu aşamada çocuğun vereceği karara göre velayet hakları tahsis edilecektir.

Sizlerin de boşanma davası ile alakalı sorularınız bulunuyorsa Boşanma avukatı İzmir Bornova bürolarına başvurabilirsiniz.

Boşanmada Velayet Hangi Durumlarda Anneye Verilir

Boşanmada velayet hangi durumlarda anneye verilir sorusuna en doğru yanıtı bir üst paragrafta sizler için açıklamıştık. Velayetin sadece anneye verilmesi gereken durumlar genellikle babanın aile temellerine riayet etmemesi durumlarda sadece anneye velayet verilmektedir. Anne bakımına muhtaç çocukların velayetleri sadece annelere verilmektedir. Diğer tüm durumlarda çocukların velayet hakları ilgili makam tarafından yapılan araştırmaya göre verilmektedir.

Sizlerin de boşanma davası ile alakalı sorularınız bulunuyorsa Boşanma avukatı İzmir Konak bürolarına başvurabilirsiniz.

 

Velayet Değiştirilmesi Nedir? Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Anneden Ya Da Babadan Alınır?

Mahkeme yetkiyi kötüye kullandığında, çocuğu görmesi için zaman veya fırsatı engellediğinde, çocuk için yapılması gereken sorumlulukları göz ardı ettiğinde veya psikolojik veya fiziksel şiddet uyguladığında veya göz yumduğunda velayet değişikliği gerçekleşir. Vesayeti kabul etmeyen taraf, vesayet alan taraftan vasi değişikliği talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda mahkeme, çocuğun yüksek yararına göre velayetin anneden babaya mı yoksa babadan anneye mi geçmesi gerektiğine karar verebilir. Velayet nasıl değiştirilir sorusu hakkında merak ettiğiniz diğer sorular için büromuza doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz.