izmir ceza avukatı

Ceza Hukuku

Kamu hukukunun suç ve cezayı içeren konuları inceleyen, belirleyen hukuk alanına ceza hukuku adı verilmektedir. Suç ve ceza kanunlar karşısında bir karşılığı olduğu durumlarda işlevsellik kazanmaktadır. Ceza hukuku genel ve özel olarak iki ayrı bölümde incelenmektedir.

Genel ceza hukuku düşünüldüğünde akıllara genel hükümler, suçu içeren manevi ve maddi kavramlar, suçun cezasını arttıran ve azaltan etkenler akla gelmektedir.

Özel ceza hukuku düşünüldüğünde ise ülkemizin kanunları etrafında suç kapsamında sayılan etkenler, bunların birbirleriyle olan bağlantısı ve suçu ortadan kaldıran temel sebepler akıllara gelmektedir. Ceza hukuku avukatı akıllara geldiğinde İzmir ceza avukatı tavsiye edilmektedir. Sizlerde hukuk alanında desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Vural & Altun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’ndan danışmak desteği alabilirsiniz.

Ceza hukukunun prensipleri

Ceza hukukunun sahip olduğu iki temel ilke bulunmaktadır. Bu ilkelerden ilki kanun karşısında her suçun bir karşılığı olmasıdır. Diğer ilke ise suçun unsurlarının bulunmasıdır. Aşağıdaki başlıklarda ceza hukuku ile alakalı çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra İzmir ağır ceza avukatları ile iletişime geçmek için iletişim kısmında bulunan numaralar üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Suçun ve cezanın yasal olması gerekir

5237 sayılı Türk ceza kanunu maddesi gereğinde gerçekleşen bir olayın suç sayılması için kanunda açıkça suç olarak belirtilmesi gerekmektedir. Kısaca kanunlarda açık olarak suç olarak tanımlanmayan bir hareket karşısında kimse yargılanamaz ve ceza alamaz. Bu tanımlamaya ek olarak işlenen suçun delillere dayandırılması ve açıkça ispat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra kanunlarda belirtilmiş olan kurallara dayanarak suç teşkil eden durumlar için ceza işlem uygulanabilmektedir.

2- Suç ve cezada kusursuzluk ilkesi aranır

Kusur kelimesi günlük hayatta kullandığımız manasının tersine bir durumu gerçekleştirmek anlamında kullanılmaktadır. Özetle bir kişinin işlediği bir suçu bilerek ve isteyerek işlemesi anlamına gelmektedir. Yani suçlular hukuk dilinde ceza alması için suçu bilerek ve isteyerek işlemesi gerekir. Cezaların sorumluluğu da kişileri ilgilendirmektedir, suçu işleyenden farklı bir kimse başkasının suçu için yargı önüne çıkartılamamaktadır. Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Asliye Ceza Avukatları

İzmir asliye ceza avukatları olarak bizler sizlerin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda kesintisiz ve azimli bir şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz.  Değerli müvekkillerimize yargılama dışında sınırsız hukuki destek sağlıyor ve yargılamanın tüm aşamalarında yanınızda bulunuyoruz. İzmir ceza avukatları olarak bu çalışmadaki tek amacımız müvekkillerimiz üzerinde iyi bir izlenim bırakmak ve özgürlüklerine katkıda bulunmaktır. Bu hizmeti sadece faillere değil, aynı zamanda suç mağdurlarına da sunuyoruz. İzmir ceza avukatlarına atıfta bulunurken, bizim noktamızı da iyi bir nokta olarak konumlandırmalarını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. İzmir ceza avukatı hizmetlerinin ciddiyetinin farkındayız ve diğer ceza avukatı meslektaşlarımızdan farklı çalışıyoruz.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.