Miras bölüşümü, vefat eden aile üyeleri sonrasında geride kalan yakınlara yapılan eşit ve adaletli bölüşümdür. Eğer bir anne ve baba vefat etmişse, gerisinde kalan çocukları ya da yakınları çeşitli miraslara sahip olmaktadır. Bunlar borç ya da bir mülk olabilir. Mirasa hak tanınan kişilere mirasçı, bırakılan borç ya da mülke de miras denir. Üstsoy tarafında yaşanan vefat ile beraber mirasın nasıl paylaşılacağına dair bir düzenleme vardır. Bu düzenleme ise miras hukuku kapsamında değerlendirilir.

Mirasın nasıl bırakılacağı, üstsoyun herhangi bir vasiyetname bırakıp bırakmadığına göre değişiklik gösterebilir. Eğer hayattayken kanuna uygun olacak şekilde bir vasiyetname bırakılmışsa, bölüşme de bu vasiyetname üzerinden yapılır. Mirasçılara ait olan saklı paylar da yine bu konu kapsamında büyük bir öneme sahiptir. İzmir miras avukatı, bırakılan miraslar hakkında yaşanan problemler de profesyonel bir çözüm sunabilmektedir. Bu kapsamda sizler de başvurabilir ve yaşanan tüm sorunları başarılı bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Avukatlarımız, kanun nezdinde hareket ederek kendi lehinize bir karar çıkmasına yardımcı olacaktır.

Miras bölüşümü nasıl olur?

Miras bölüşümü nasıl olur sorusu, miras bırakılan kişiler tarafından yoğun olarak sorulmaktadır. Bunu ise şu şekilde sıralayarak açıklayabiliriz:

·          Miras bırakan kişi hayattayken herhangi bir vasiyetname düzenlemediyse, mirasın tamamının paylaşımında eşinin hayatta olup olmadığına bakılır. Eğer miras bırakanın eşi hayatta ise, mirasın 1/4’ü geride kalan eşe ait olacaktır. Geriye kalan kısım ise direkt olarak çocuklara aittir.

  • Miras bırakan kişinin eşi, miras bırakanın anne ve babası ile mirasçı olursa, miras yarı yarıya paylaşılmaktadır.
  • Miras bırakan kişini eşi, miras bırakanın büyükannesi ve büyükbabası ile mirasçı olursa, bu kapsamda mirasın 3/4’ü eşe, geri kalan kısım ise büyükanneye ve büyükbabaya bırakılır.
  • Miras bırakan kişini eşi de vefat etmişse eğer, bu kapsamda miras altsoyda yer alan çocuklara kalır. Eğer bir altsoyda yok ise, miras üstsoy arasında paylaşılacaktır.

İzmir miras hukuku avukatı, miras bölüşümü kapsamında birçok konuda üst düzey bilgiye sahiptir. Bu kapsamda sizler de detaylı bilgi alabilir ve tüm problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kardeşlerden biri  mal paylaşımına itiraz ederse?

Kardeşlerden biri mal paylaşımına itiraz ederse, bu durumlar değerlendirmeye alınır ve genel olarak çoğunluk ne derse onun talebi esas alınır. Eğer miras paylaşımı sırasında bir anlaşmazlık meydana gelirse, çoğunluğun talebi doğrultusunda miras hakları üzerinde satış yolu ile eşit paylaşım gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlar ise genel olarak miras durumunun paylaşımında sürenin uzamasına neden olur. İzmir miras hukuku avukatı, bu gibi durumlarda başvurabileceğiniz bir avukattır.