Boşanırken mehir vermemek evliliğe adım atarken sıkça duyduğumuz mehir, erkeğin evlenirken kadına para veya altın olarak söz verdiği mala denmektedir.  Dini anlamda çeşitli uygulamaları da bulunmaktadır. Nikah öncesi ya da nikah sonrası belirlenmesi ile mehir istenmektedir. Burada kadının isteği ve erkeğin anlaşması ile sağlanmaktadır. Peki hukuki pencereden bakıldığı zaman durum nasıl işlemektedir.

Boşanırken mehir vermemek

Yargıtay içtihatlarına bakıldığında Borçlar kanunu çatısı altında incelenmektedir. Mehir dava konusu haline gelecek ise bazı şartları da taşıması gerekmektedir. Erkek ve kadının evlilik hayatını noktalaması, boşanmaya, ayrılmaya karar vermesi ile Aile mahkemeleri konusu olmaktadır. Sonrasında ise kadın tarafından erkekten mehir istenmesi, evlenirken verilmeyen mehrin ödenmesi talebi oluşur ise yazılı belge istenebilmektedir. Müvekkillerin en çok sorduğu soru ise boşanırken mehir verilir mi? Boşanma sırasında mehir vermek istenmiyorsa hangi hukuki süreç izlenmeli? Aslında durum oldukça basit. Boşanma davasından ayrı olarak bu durum ayrı dava olarak görülmelidir. Eğer nikah öncesi nikahtan sonra yapılan verilecek, taahhüt edilecek mehir yazılı hale getirildiyse kadının dava da lehine durumlar ortaya çıkmaktadır.

Mehir davası

Mehir senedi davası olarak da adlandırılmaktadır. Boşanma davası görülürken açılması mümkündür. Ancak eşlerin ikamet ettiği il ve ya ilçe de bulunan aile mahkemelerince dava devam eder.

Mehir senedi imzalı olmak zorunda mı?

Eşler arasında mehir sözleşmesi, mehir verileceğini belirten belgeler düzenlenmektedir. Davaya taşınacak durumlar da ise hakimlerin her iki tarafında imzasının olduğu bir belgeyi görmesi gerekmektedir. Tek taraflı düzenlenen, sözlü olarak belirtilen mehir konuları ise dava konusu olmamaktadır.

Açmayı düşündüğünüz mehir ile ilgili dava var ise öncesinden iyice araştırmanız gerekmektedir. Zaman ve ispat yükümlülüğü bulunmaktadır. Aile mahkemeleri bu durumlar ile ilgilenirken taraflardan belge istemektedir. Konunun detaylandırılması ve bilgi edinmek için izmir boşanma avukatı sayfasına da göz atabilirsiniz.