Maddi Manevi Tazminat Ödenmezse Ne Olur?

Görülen davalarda davayı kaybeden kişilere maddi veya manevi tazminat verilmesi hüküm verilebilir. Bu boşanma davalarında, iş davalarında veya çeşitli farklı davalarda ortaya konulan hükümlerden biridir. Davayı kaybeden kişi karşı tarafa maddi, manevi tazminat ödemek zorundadır. Mahkemenin belirlediği süre içinde davayı kaybeden kişinin maddi manevi tazminatı ödemesi gerekmektedir. Ancak bazı kişiler kendileri için hüküm verilen maddi manevi tazminatı ödemekten kaçınırlar. Bu gibi durumlarda davayı kazanan kişilerin mutlaka bir avukata başvurması gerekir. Çünkü maddi manevi tazminatı ödemekten kaçınan veya hakimin belirttiği süre içinde ödemesini yapmayan kişiler için ayrıca bir yükümlülük mevcuttur. Ceza avukatı izmir sayesinde hak kazandığınız tazminatı daha kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Maddi manevi tazminat ödenmediği durumda karşı taraf dava açabilir. Bu dava ile birlikte kişinin mal varlığına haciz işlemleri başlatılır. Yani alınamayan tazminat, haciz yolu ile birlikte alınır. İcra takibi için gerekli olan dosya ve avukatlık masrafları da tazminat ödemesi gereken kişiye aktarılır. Hem ödemediği tazminatı hem de avukat ve dosya masraflarını öder. İcra işlemlerinden sonra tazminat ödemesini ister karşı tarafa isterse de karşı tarafın avukatına yapar. Bu sayede alınamayan tazminat ödemiş olur. Eğer icra takibi ile de her hangi bir şekilde tazminat ödemesi alınamaz ise kişiler ödemedikleri tazminat için hapis cezası da almaktadır.

Maddi Manevi Tazminat Hangi Durumlarda Açılabilir?

Eğer ortada haksız bir durum söz konusu ise kişiler karşı tarafa maddi manevi tazminat davası açabiliyor. Hangi durumda maddi tazminat davası açılır? Sorusunun yanıtı ise;

  • İş kazalarında iş verene karşı açılır; iş güvenliği her firmanın uyması gereken konuların başında gelmektedir. Çalışanların iş kazası geçirmesi durumunda firmaya veya iş verene maddi manevi tazminat davası açma hakkı mevcuttur.
  • Boşanma davalarında; evlilik birliğinin bozulmasından sonra haksız olan tarafa maddi manevi tazminat davası açılır.
  • Sözleşme ihlalinin yapılması durumunda; sözleşme ihlali durumlarında kişiler sözleşmeye uymayan kişiye tazminat davası açabilir.
  • Suç davalarında; suçlu taraf için hem maddi ham de manevi tazminat davası açılır. Bu gibi durumlarda kişilerin ödemek zorunda oldukları tazminat miktarını mahkeme belirler.
  • Tıbbi durumlarda; özellikle yanlış teşhis ve tedavi gibi doktor hatalarında hem doktora hem de hastaneye maddi manevi tazminat davası açılma hakkı mevcuttur. Öte yandan ameliyat sırasında yapılan yanlış işlem veya unutulan malzemeler için de davalar açılmaktadır.

Detaylı bilgi için İzmir ceza avukatı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.