Boşanma davasında kadının hakları nelerdir sorusu, özellikle bu süreçte yer alan kadınlar tarafından öncelikli olarak ele alınan başlıklar arasında yer almaktadır. Ülkemizde her yıl binlerce kişinin dünya evine girmesinin yanı sıra pek çok kişi de boşanma kararı alabilmektedir. Boşanma kararının alınması kapsamında kadınların hakları da belirtilen konular arasında görülmektedir.

  • Maddi tazminat hakkı
  • Ayrı yaşama hakkı
  • İştirak nafakası hakkı
  • Ortak çocuğun velayetini talep etme hakkı
  • Yoksulluk nafakası hakkı
  • Çocuğun teslim edilmesini talep etme hakkı
  • Tedbir nafaka hakkı
  • Ücretsiz avukat talep etme hakkı

Sıralanan bu haklar, kadınlara boşanma sürecinde tanınan hakların yalnızca birkaçıdır. Çocuk durumuna ve kadının kendi gelir durumuna göre daha pek çok hak da talep edebilmektedir.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez?

Boşanma süreçlerinde kadınların en çok talep ettiği haklar arasında nafaka görülmektedir. Erkeğin suçlu bulunduğu davalarda pek çok kadın maddi ve manevi tazminat davası açarak kendi hakkını savunmayı tercih edebilmektedir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez sorusu kapsamında ise belli başlı durumlarda talep edilen nafakaların reddedildiği görülmektedir.

Örneğin kadının daha fazla kusurlu bulunması sonucunda erkeğin nafaka davasını kazanma hakkı olabilmektedir. Bunun dışında kadının gelir durumunun karşı taraftan fazla olması ve nafaka talebinin de yüksek olması halinde erkeğin nafaka ödeme durumu bulunmamaktadır. Ancak bu tarz koşulların görülmediği davalarda erkeklerin karşı tarafa nafaka ödemesi zorunludur.

Şerh Hakkı Nedir?

Boşanma süreçlerinde tarafların talep ettikleri haklardan bazıları yukarıda sırası ile açıklanmıştı. Bunun dışında talep edilebilecek haklar arasında yer alan şerh ise hem anlamı hem de ne işe yaradığı kapsamında ele alınmaktadır. İzmir boşanma avukatı olarak bizleri tercih etmeniz durumunda bu tarz talepler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davası yerine zorlu bir sürece mal olacak davalarda tarafların şerh talep ettiği zaman zaman görülmektedir. Bu hakkın genellikle ortak mallar adına talep edildiği bilinmelidir. Yani karşı tarafın üzerine olan herhangi bir taşınmaz, bu talep karşısında dava sonuçlanana kadar başka bir kişiye devredilememektedir.

Boşanma Davasını Kim Açarsa Avantajlı Olur?

Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur sorusu ise bu süreçte yer alan hem kadın hem de erkekler tarafından merak edilen başlıklar arasındadır. Neredeyse kalıplaşmış bir düşünce haline gelen boşanma davasını açan avantajlı olur düşüncesi, temel olarak yanlış olabilmektedir. Çünkü önemli olan davanın kim tarafından açıldığı değil kimin kusurlu olduğu şeklindedir.

Boşanma davasının açılmasın ile birlikte tarafların kusurları ve kusur dereceleri öncelikli olarak tartışılmaktadır. Kusurlu olan tarafın suçlu bulunması sonucunda daha az kusurlu olan taraf davayı kazanma şansına sahip olabilmektedir. Bu noktada davanın kim tarafından açıldığının herhangi bir önemi kalmamaktadır.

Erkek Boşanma Davası Açarsa Hakları Nelerdir?

Çoğu biten evlilikte erkeklerin suçlu bulunması kadar kadınların da suçlu olduğu noktalar görülebilmektedir. Bu noktada boşanma avukatı İzmir olarak erkeklerin de hak talep edebileceğini iki tarafa da bildiriyoruz. Boşanma davasının erkek tarafından açılması durumunda, kadın haklar kadar olmasa da, erkeklerin de belli başlı konularda hak talep etme durumları olabilmektedir.

Maddi tazminat davası ve çocuk velayeti bu durumda en çok görülen haklar arasında yer almaktadır. Erkek boşanma davası açarsa hakları nelerdir başlığı altında sıralanan bu haklar; iştirak, yoksulluk ve tedbir nafakası olarak da açık bir dille ifade edilmektedir. Bahsi geçen başlığı inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.